EN

פסח תשפ"ד

אביב במרחב התחושות במרכז משאבים קריית שמונה

ניוזלטר פנים ארגוני - מרכז משאבים

מנהלי ועובדי מרכז משאבים היקרים,

את רובכם אינני מכירה באופן אישי. רבים מכם התגייסו והצטרפו לעשייה הנפלאה של מרכז משאבים מאז פרצה המלחמה, מלחמה שאנו בעיצומה.

המלחמה הזו היא קשה, עצובה מאד, מלאת אתגרים וחוסר וודאות, ללא אופק ברור.

יישובי הצפון, אשר חווים את המלחמה מאז יומה הראשון, נמצאים במשבר גדול – קהילתי, חברתי, חינוכי, כלכלי, תיירותי, בתחום החקלאות, התשתיות וכו'.

נדרש שיקום עמוק בכדי שנצליח להחזיר את החיים כאן, בגבול הצפוני, לקדמותם.

אך נראה כי בראש ובראשונה יש לעסוק בשיקום החוסן הקהילתי והאישי. 

ללא חוסן זה – אין בשיקום מבנים, תשתיות, ואחרים כדי להפריח מחדש את חבל ארץ זה.

קהילות חזקות, נשים, גברים וילדים בעלי חוסן ואיתנות – הם אלו שיניעו את הליך השיקום והשגשוג ויאפשרו להנהגה האזורית לעסוק בהבראה ובתיקון של הדרוש תיקון.

למרכז משאבים תפקיד מכריע בשיקום החוסן הקהילתי והאישי של תושבי הצפון כולם.

מרכז משאבים עובד סביב לשעון מאז תחילת המלחמה, מטפל בעשרות אלפי תושבים מהגליל המזרחי והמערבי, מפעיל תוכניות מגוונות, מבצע הכשרות ונותן מענים בתחומים רבים.

למעשה, היקף הפעילות של משאבים גדל מאז תחילת המלחמה פי ארבע עד חמש מההיקף שקדם לה, ובהתאמה, גם היקף העובדים גדל משמעותית.

לשמחתנו – מרכז משאבים התברך בעובדים מקצועיים, מסורים, חדורי מטרה ונכונים למשימה.

אני מבקשת להודות לכולכם על עשייתכם הברוכה והמשמעותית בעת הזו ולהוקיר את רוח השליחות החדורה בכם.

המשימה היא רבה ונכונו לנו עוד ימים רבים של עשייה.

כולי תקווה כי המלחמה הזו תסתיים במהרה וכי נוכל לפעול בתנאי וודאות ועם תוכניות סדורות לשנים הבאות אשר יהיה בהם כדי להחזיר את החוסן והאיתנות לתושבי הגליל והגולן.

איחוליי לחג פסח שמח ורגוע, לכם ולבני משפחותיכם.

חג של חירות לחטופים והחטופות.

החלמה ובריאות שלמה לפצועים. ורק בשורות טובות.

מיכל בן מובחר, יו"ר משאבים.

צוות משאבים היקר !

לקראת הפסח, במלאות חצי שנה מפרוץ המלחמה, אבקש מכולכם רגע לעצור.

אתה – המטפל במוקד הסיוע הטלפוני הפועל 18 שעות ביום וללא יום הפסקה מפרוץ המלחמה,
את  – רכזת חוסן מתוך צוות של כ-42 אנשי מקצוע הנמצאים שם יום יום לטובת סיוע לעשרות אלפי מפונים, אתה – מנחה מתוך צוות של מאות שנוסע בכל רחבי הארץ, ממטולה ועד אילת בשביל להעניק לעשרות אלפי ילדים, נוער ומבוגרים כלים להתמודדות או סיוע קבוצתי במגוון שיטות.
את – מטפלת בחלק מאלפי המטופלים באחת מ-20 השלוחות שלנו (מראש פינה ועד אילת) או באחד  מעשרות החדרים המפוזרים בארץ.
אתה – מנחה ביחד עם עשרות נוספים את אלפי הצוותים בארגונים וברשויות השונות בארץ,
את – אשת מחקר ופיתוח המובילה כחלק מצוות נרחב את ההערכה, המחקר והפיתוח לטובת שיפור מתמיד של המענים שלנו והתאמתם למציאות העכשווית.
אתה – איש מטה המוביל תפעולית או מקצועית את העשייה, יחדיו עם עוד כ-400 אנשי מרכז משאבים לטובת חצי מיליון תושבי הצפון ועוד אלפי צוותים בכל הארץ.

כעת, אני מבקש להודות לכם על כך שלמרות התוהו, הכאב ואי הודאות –  אתם שם בשביל אחרים!

מרכז משאבים מוביל את פיתוח וטיפוח החוסן וההתמודדות הפסיכו-סוציאלית עם מצבי משבר בארץ ובעולם ונותן מענה ישיר, נרחב ורב מימדי לתושבי הצפון מזה כ-45 שנה.

ששת החודשים האחרונים הפגישו אותנו עם מציאות קשה ומורכבת.
כולנו, ללא שאלה, באופן מיידי ובלי המתנה לבקשות או אישורים, יצאנו לפעולה נחושה, נרחבת ומקצועית למתן סיוע לפרט, למשפחה, לקהילה, לרשויות ולמדינה.
אנו ממשיכים ונמשיך לפעול כך בהתאם לצורך, ככל שיידרש.
בתחילה פעל הצוות המקצועי הוותיק יחד עם צוות המטה ובהמשך הצטרפו אנשי מקצוע ומטה נוספים והשתלבו כחלק מהפעילות המתרחבת. זאת בשעה שכ- 70% מאנשי הצוות הינם מפונים או נמצאים בקו האש, חלקינו עם ילדים ובני זוג מגויסים, וחלקינו, לצערנו איבדנו אנשים קרובים ויקרים לנו .

ההתגייסות שלנו לפעולה מיידית היא מדהימה, ומלבדה התמדנו בהמשך תפעול הפרויקטים והמענים שניתנו לפני פרוץ המלחמה, כגון:
סיוע נפשי קבוצתי ופרטני לאלפי פליטי המלחמה באוקראינה, התערבות והכשרה ברשויות ערביות בעקבות האלימות המתרחשת, הכשרת צוותים מקוסובו ועוד ועוד.
בנוסף, פתחנו, בהובלתו של רכז הקורס, כנגד כל הסיכויים מחזור נוסף של קורס CBT דו שנתי לתושבי הגליל! 

העשייה המתוארת לעיל הובילה לגיוס שותפים רבים לתמיכה, שילוב כוחות והתגייסות.
לראשונה בהיסטוריה של הצפון, מרכזי החוסן שבהפעלתנו קיבלו אישור תקציבי לפעילות חירום משותפת יחד עם אשכולות רשויות גליל מזרחי ומערבי, ומשרדי הממשלה השונים החליטו להגדיל את התמיכה בה באופן משמעותי. הצטרפו לכך גופים פילנטרופיים, עסקיים וחברתיים נוספים.

גאווה נוספת היא לראות איך אנשי מרכז משאבים הינם חלק בלתי נפרד בהובלת פורומים לאומיים בתחום הטיפול בטראומה ופיתוח החוסן האישי, הקהילתי והלאומי בארץ.

אכן, ההמשך מאתגר, אפילו מאוד. והאחריות על כתפינו גדלה מיום ליום.

המשאב המשמעותי ביותר של העמותה הוא אתם, הצוותים שלנו.


אנו רואים בפיתוח וטיפוח איכות החיים המקצועית שלכם כמטרה מרכזית של העמותה ויודעים כי העבודה שנעשית אינה מובנת מאליה, ובוודאי במציאות משותפת שבה כל אחד ואחת מאיתנו מצוי גם הוא באתגר אישי, משפחתי וקהילתי משלו.


אנו משקיעים רבות בתמיכה אישית וקבוצתית בצוותים השונים ונמשיך לעשות זאת עבור כולנו.


מזמינים אתכם להעלות רעיונות נוספים ולפנות לסיוע במידת הצורך.

אנו מובילים בימים אלו תהליך התפתחות ושינוי ארגוני אינטנסיבי והוא מלווה ע"י דנה אברהם, מנהלת מנוסה ועתירת ניסיון עם ארגונים שונים, ביניהם ניהול הקרן לניצולי השואה בתקופת הקורונה. זהו תהליך מורכב, אך כזה שייצר לנו בסיס ותשתית להתמודדות עם האתגרים שהימים האלו מביאים וכל שעוד צפוי לנו שנים קדימה, ברמה הארגונית והמקצועית.

וכשלפנינו עומדים ערכי הארגון:

כבוד האדם, נתינה ומסירות, אכפתיות, שותפות, מקצועיות, רלוונטיות, יצירתיות ושליחות

אני סמוך ובטוח כי למרות שעדיין איני מכיר כל אחד ואחת מכם אישית, נשמרים ערכים אלו וממשיכים להוות מצפן לכולנו.

לסיכום אאחל, שהאביב אשר מביא עמו מראות של צמיחה ופריחה, בכל הצבעים ובמגוון דרכים, יזכיר לנו בימים קשים שגם אנו לעיתים נובלים ופורחים, בוכים ושמחים וכי יש מקום וזמן לכל דבר.
העשייה של כל אחד ואחת מאתנו, נותנת אור ולו קטן, לעוד קהילה או אדם.
אור להיאחז בו, ניצוץ של חיים, ניצוץ של משמעות. וכולנו ביחד להבה. להבה של חוסן, של התמודדות.

מי ייתן שהאביב והפסח יביאו עימם חירות, החלמה ורפואה לכולם.

יפתח בנבנישתי, מנכ"ל משאבים.

אנו גאים לחלוק עימכם מהעשייה הענפה בכל היחידות של הארגון

קשרי ממשל, שינוי מדיניות ופיתוח משאבים

מרכז משאבים הינו ארגון מגזר שלישי, הפועל להעצים את החוסן האישי והחברתי של אוכלוסיית מדינת ישראל, בשותפות ובשוויוניות. מתוך עמדה מקצועית וערכית ונסיון רב המבוסס על 45 שנה של פעילות בארץ ובעולם, אנו מאמינים כי המציאות בה המדינה אינה מעורבת בצורה מסודרת בהתמודדות הפסיכו סוציאלית של האוכלוסיה הצפונית עם מצבי חירום המוניים לא יכול להמשך. לכן לפני 5 שנים הנענו את מהלך שינוי המדיניות לטובת הקמת מרכזי חוסן צפוניים, מהלך שהוכיח עצמו! אך לא די בכך, על מנת לרתום את המדינה לקחת חלק ולתמוך בפעילות ובתכנון קדימה אנו פועלים יום יום בעיצוב ובשינוי מדיניות, אם בכתיבת מודלים, השתתפות יזומה בדיונים ובועדות הכנסת ומשרד הממשלה ואם ברתימת "נאמני חוסן צפוני" בקרב מקבלי ההחלטות. מהלכים אלו הובילו את המדינה רק לאחרונה (מרץ 2024) לאשר הרחבה משמעותית של התמיכה במרכזי החוסן לשנת 2024, כזו שמאפשרת לנו לקיים חלק ניכר מפעילות החירום ברמה הפרטנית, משפחתית, קהילתית, רשותית ואזורית. אך ברור לכולנו שאין זה מספיק.

בחירום, מרכז משאבים, יוצא לפעולה בהתאם להחלטה ערכית ומקצועית ואינו מחכה לשותפים שונים שיאשרו או יממנו. אך לכולנו ברור שעל מנת לפעול אנו זקוקים למשאבים מיידים  ולכן אנו עוסקים בגיוס אינטנסיבי של משאבים פילנטרופים ועוד. 

לשמחתנו בעקבות ההיכרות המקדימה והעבודה המדהימה של הצוותים שלנו בשטח, הגופים הפילנטרופים הגדולים יוזמים פניות ומבקשים לסייע לנו. כך שעם פרוץ המלחמה לטובת תמיכה בפעילות החירום המיידית  (מאוקטובר עד דצמבר) 2023 גייסנו כ-6 מיליון ש"ח במאמצים משותפים ושיתופי פעולה עם גורמים מקומיים ובינ"ל, תוך פיתוח קשרים חדשים וטיפוח קשרים קיימים עם תורמים בארץ ובעולם.

לשנת 2024 עד כה גייסנו 3.6 מיליון ש"ח תודות לתוכנית החוסן הצפוני התלת שנתית, הכוללת אסטרטגיית חירום ושיקום רב שנתית לחצי מיליון תושבי קו הצפון.
התוכנית מתמקדת בפיתוח החוסן האישי, הקהילתי והרשותי ותיושם בשיתוף עם משרדי ממשלה, האשכולות והרשויות המקומיות, קרנות פילנתרופיות וגופים אקדמיים ואזרחיים בארץ ובעולם.

בנוסף, קיימנו מפגשים חשובים בין תורמים לבין הקהילות המפונות במלונות, במהלכם התורמים נפגשו ושוחחו עם רכזי החוסן, עם מטפלים ועם מפונים ויכלו לראות הלכה למעשה את האימפקט של התרומה שלהם בשטח.

בימים אלו אנו ממשיכים במאמצי שינוי המדיניות וגיוס המשאבים ע"י ניהול קמפיינים דיגיטליים, איתור ומיפוי קרנות וחיזוק קשרים עם שחקנים מרכזיים בעולם הפילנתרופי, הממשל ועוד.

 כל זאת מתוך חיבור וגאווה בעשייה שלנו ובנרטיב שנרקם לאורך הדרך – הסיפור של משאבים הוא הסיפור של הצפון.

יפתח בנבינישתי, מנכ"ל. כרמית דגני, רכזת פיתוח משאבים.

יחידת החוסן

חצי שנה למלחמת חרבות ברזל, יצאנו לדרך באמצעות מרכזי החוסן גליל מזרחי וגליל מערבי במענה לחצי מיליון תושבים מ- 37 רשויות, מהם מפונים בכל רחבי הארץ מעל 60,000 איש. אנו אמנם נמצאים בעיצומה של המערכה, אך זה הרגע לעצור ולהביט בפלא שהתרחש, בהתגייסות של עשרות מנחים ומטפלים מכל רחבי הארץ להצטרף באופן מידי אל כוחותינו ולתת מענה מקצועי ומסור בבתי המלון, ביישובים תחת אש, למגיבים ראשונים, כיתות כוננות, צח"י, עובדי הרשויות, ילדים, נוער, הורים וותיקים.

בזכותכם, ביצענו 1,192 קבוצות טיפוליות/חוסן ממטולה ועד אילת!

מרכזי החוסן בהובלתן המקצועית של המנהלות עדי אלמליח נזרי וליזה גונטר התבססו מול הרשויות, איישו תפקידים מקצועיים ותפעוליים ואנו בדרך להעמיק את הפעילות במענים לרשויות ולתושבים בזמן המלחמה ובשיבה הביתה.

הקמנו מינהלת מרכזי פינוי שמובילות בגאון שתי נשים טייקוניות דורית אלמליח וד"ר חוה אנקור עם 42 רכזי חוסן במלונות.

הרכזים מלווים באופן ישיר את התושבים המפונים ואת הרשויות המפונות מרגע הפינוי ומהווים עוגן ודמות יציבה במשך חודשים ארוכים.

כל אחד מכם שנתן יד במשימה הפך להיות חלק ממשפחת יחידת החוסן וממרכז משאבים.

המשובים שאנו מקבלים מחממים את הלב. רואים בנו קרן אור בתקופה החשוכה הזו – והתודה העמוקה שלנו היא לכם, לכל אחד מכם.

הביקוש למענים של יחידת החוסן גבר ואנו מקבלים פניות מכל הארץ להתערבויות, הכשרות, סדנאות והרצאות. על קצה המזלג, ביצענו פרויקטים גדולים למאות אנשי הוראה בתכנית נפלאה "איים של ודאות", ביצענו הכשרות לעשרות צוותי פותחים עתיד, אנחנו מלווים את מדריכי מחנות הקיץ לילדי מפונים במסגרת הסוכנות היהודית בהובלה של יעל בן בשט, עובדים צמוד למשרד העלייה והקליטה במענים לעולים מאוקראינה בהובלה של שרון רז, עבדנו עם רשויות, מפעלים, ארגונים, חברות ועוד ועוד.

מאחורי הקלעים מחזיקה את האופרציה והאדמיניסטרציה הגדולה הזו עתליה רוד, האדמונית עם החיוך הגדול בכל מצב.

יחידת החוסן עוברת תהליך ארגוני בימים אלה כדי להתאים את עצמה למציאות המאתגרת ולהתרחבות הפעילות בראיה לטווח ארוך ומתוך רצון לחזק ולשמר את הצוות המצוין של יחידת החוסן – לצורך כך, אחרי פסח, תחל יעל בן בשט את תפקידה כמנהלת מקצועית ואחראית פיתוח ושימור צוות של יחידת החוסן ואנו נשים דגש על פיתוח ידע, הכשרות מקצועיות למנחים ויצירת גאוות יחידה ותחושת שייכות.

אי אפשר לסיים את סיכום החצי שנה בלי לומר תודה לד"ר רובי רוגל, האבא של יחידת החוסן, המנטור המקצועי והלב של היחידה.

למרות מצבו הרפואי והעובדה שהוא מפונה מביתו, רובי הוביל את היחידה בהיבטים המקצועיים, השתתף בפורומים לאומיים, גיבש מודלים לשיקום קהילות, ליווה את צוות היחידה, מרכזי החוסן ואת הרשויות והראה לכולנו מהו חוסן אישי.

בנימה אישית – רובי אתה המנטור האישי שלי ויותר מכל אתה אדם שרואה אנשים ונותן להם תמיד את התחושה שהם מסוגלים להכל.

צוות יחידת החוסן אוהב אותך ומצדיע לך.

דליה עמוס, מנהלת ארגונית יחידת החוסן.

הכשרות כלל ארציות ובינלאומיות

בחצי השנה האחרונה, עברנו שינוי משמעותי בכל הקשור להכשרות בינלאומיות ולאומיות נרחבות. באוקטובר 2023 עוד עסקנו בעיקר בפיתוח ובפרוייקטים מעבר לים, ומרגע פרוץ המלחמה שינינו תיעדוף והחלטנו ליזום פרויקטים נרחבים לטובת העברת הידע והכשרה לאלפי צוותים מעולמות החינוך, קהילה וטיפול בכל רחבי הארץ. לאחרונה התקבלה החלטה להעביר ארגונית את כל העשייה הזו תחת יחידת החוסן ואנו נמשיך ונפעל להרחיבה לטובת הפצת הידע והשיטות של משאבים בכל רחבי הארץ.

פרויקט הקמת מרכז חוסן בפולין למען הפליטים האוקראינים בפולין ובאוקראינה

פרויקט גדול זה בתרומתה הנדיבה של קרן שוסטרמן התחיל בסוף שנת 2022 בפולין, במסגרתו הכשרנו במודל ה – TTT- train the trainer, תשעים אנשי מקצוע מ3 תחומים: קליני, חינוך וקהילה, לטיפול בטראומה ולהגברת חוסן. 45 מתוכם הגיעו מאוקראינה, ו45 הינם פולנים ואוקראינים פליטים בפולין. בוגרי שלב ההדרכה להסמכה כ Master Trainers יזמו עשרות פרויקטים פורצי דרך וייחודיים והדריכו בעצמם אנשי מקצוע רבים נוספים באמצעות הידע והכלים שרכשו אצלנו. בתיעוד ובדיווחים שלהם בפרויקטים השונים אותם ליווינו אחת לשבועיים בשלב ההדרכה מרחוק, הם דיווחו על כ 7000 ויותר מוטבים אליהם העבירו ולימדו את הידע שרכשו. בוגרי הקורס בעידודנו הפכו את הידע ל"שלהם" ויצרו ביניהם רשת של קשרים ושיתופי פעולה בשפה המשותפת אותה רכשו. את הפרויקט הובלנו בפולין יחד עם שתי שותפות מקומיות; אלנט ואוניברסיטת מריה גזגוזבסקה. 

הכשרת חוסן לנאמנות פותחים עתיד

פותחים עתיד הינו פרויקט ייחודי אשר נותן מענה לאלפי ילדים ברחבי הארץ בפריפריות הגאוגרפיות והחברתיות. מנהלי הפרויקט פנו אלינו לאחר שותפות ארוכת שנים בהזדמנויות שונות, וביקשו מאיתנו להכשיר את הנאמנות בכלים וידע מתחום החוסן והטראומה.

הכשרה זו בת חמישה ימים הינה ייחודית בנוף ההכשרות בישראל; לרוב בארץ ההכשרות הינן קצרות יותר, ואילו כאן זכינו לתת את הידע המלא והמקיף לאותן נאמנות כך שיוכלו לפועל מתוך הבנה וביטחון עבור הילד נוכח המציאות המאתגרת. 

אירוח משלחת דיפלומטים מאלנט

ארחנו משלחת של דיפלומטים ממזרח ומערב אירופה, אשר הגיעו לישראל במטרה להכיר וללמוד מהניסיון והידע הישראליים בתחום, כיצד להתמודד עם משבר פליטי המלחמה האוקראיניים בארצם. ארחנו אותם במרכז משאבים בקריית שמונה, והצגנו בפניהם את מודל העבודה שלנו באמצעות מרכזי החוסן הצפוניים.

 
אירוח והכשרה יומית של שתי משלחות מאוקראינה של אנשי חינוך מארגון PORO.SVIT

בחודש יוני אירחנו להכשרה יומית, שתי משלחות (יחד כ50 משתתפים) של אנשי חינוך ושלטון מקומי מאוקראינה. במסגרת ההכשרה נתנו להם ידע וכלים כיצד להגביר את החוסן בבתי הספר בעבודה היומיומית בינם לבין עצמם כצוות, ועם התלמידים שלהם, כאמצעי למניעת פוסט טראומה וליצירת סביבה מיטבית המעודדת את הנטייה הטבעית להחלמה הטמונה בכל אדם. ימי ההכשרה היו מוצלחים מאוד ונוצר קשר להמשך שיתופי פעולה. 

 
תכנית איים של ודאות לצוותי חינוך על יסודיים

במהלך חודשים נובמבר-אפריל התקיים פרויקט זה, במסגרתו נבנתה תכנית ייחודית לצוותי חינוך על יסודיים שנועדה לתת כלים להתמודדות עם המצב הייחודי והמאתגר במציאות הישראלית לאחר ה7/10. הפרויקט מומן בתרומתה נדיבה של קרן טראמפ. צוותי חינוך על יסודיים התמודדו ועודם עם אתגרים ייחודיים והיה חשוב לתת להם את הכלים והידע והביטחון כיצד לגשת לנושא ומה עליהם לעשות על מנת לסייע לתלמידים להתמודד עם המשבר ולחזור לתפקוד במסגרת בתי הספר ובכלל. במסגרת הפרויקט השתתפו 40 קבוצות של צוותי הוראה אורגניים מבתי"ס שונים בחזית הצפונית והדרומית של המדינה. בכל קבוצה 20-25 מורים סה"כ יחד כ1000 מורים. את התכנית ליווה מחקר של יחי' המחקר של משאבים ובימים הקרובים נוכל לפרסם את תוצאות המחקר.  על פי המשובים מהמורים ההכשרה היתה מענה מדויק שסייע להם מאוד להתמודדות המאתגרת. 

 
הסמכת 18 מטפלים SEE FAR CBT מקוסובו בשת"פ עם משרד החוץ

במהלך שנת 2022 הכשרנו בשיתוף פעולה בין משרד החוץ למשאבים, מטפלים מאוקראינה בטיפול בטראומה באמצעות SEE FAR CBT . במהלך שנת 2023 התחלנו קבוצות הדרכה להסמכה של אותם מטפלים, סה"כ 18 במספר. שיתוף פעולה זה אפשר לנו לחלוק את הידע והכלים הייחודיים מישראל לטיפול בפוסט טראומה. 

 
ליווי וייעוץ מקצועי לפרויקט מחנות הקיץ של הסוכנות היהודית campers2gether. 

הסוכנות היהודית מובילה יציאה של אלפי בני נוער מהעוטף ומפונים מהצפון למחנות הקיץ בקהילות היהודיות ברחבי העולם. אתגרי המציאות לאחר ה7/10 הביאו את הסוכנות לבקש מאיתנו ליווי מקצועי של כל המהלך ואכן התגייסנו להבנות את כללי הפרויקט וללוותו מבחינה מקצועית. 

יעל פרידמן בן בשט

מנהלת פרויקטים בינלאומיים

היחידה הקלינית

היחידה הקלינית של מרכז משאבים החלה לפעול במתכונת חירום כבר משעות הצהריים ביום שבת ה 7 באוקטובר

מוקד הסיוע מרחוק ב-4 שפות פועל באופן רציף בחצי השנה האחרונה ומאויש 7 ימים בשבוע, ע"י מטפלים מקצועיים ומסורים, אשר עד כה קיימו מעל 2,000 שיחות טיפוליות.

במקביל בארבעת החודשים האחרונים, אנו פועלים לילות כימים במטרה להנגיש גם טיפול רגשי פרונטלי לתושבי הגליל המערבי והמזרחי – המפונים ברחבי הארץ ולכלל התושבים הזקוקים לכך.

גייסנו מעל 150 מטפלים, פתחנו מעל 20 שלוחות טיפוליות ברחבי הארץ וייצרנו שיתופי פעולה עם ארגוני טיפול מקצועיים נוספים להרחבת המענה.

עד כה התקיימו מעל 6,500 מפגשים טיפוליים פרטניים כמו גם מפגשי טיפול זוגיים ומשפחתיים והכל במטרה לסייע ככל שניתן לאוכלוסיית הצפון אשר נמצאת בתקופה מאתגרת שלא היתה כמותה.

לצד הפעילות הטיפולית, צוות המטפלים מלווה בהדרכה מקצועית קבועה כמו גם בצוות תפעולי מסור אשר דואג לתכלל את כלל הפעילויות ברגישות וביעילות – מדובר במנגנון מאוד מורכב שהיה עלינו להקים "יש מאין" ואנו שמחים וגאים שלא וויתרנו ושהתהליך כולו נעשה בכפוף לערכים המובילים של שמירה על איכות ומקצועיות העבודה של כלל הצוותים!

אנו גאים מאוד בצוות המקצועי והמסור שלנו אשר משקיע מעל ומעבר על מנת להיענות לכל פנייה ומתכנן להמשיך ללא לאות גם כל עוד אנו נדרשים לכך.

בנוסף ובנימה אישית, אני מבקשת לנצל במה זו על מנת לומר שכולי התפעלות, התרגשות והוקרת תודה ענקית! למטפלים ולכלל הצוות שמלווה את היחידה הקלינית בעשייה משמעותית ובעבודה קשה כל כך.
אגב, כשרבים הם מפונים בעצמם… יישר כח!!

זכינו!!

עידית גרינשפן, מנהלת היחידה הקלינית.

יחידת המחקר

בחצי השנה האחרונה משאבים שומרת על מקצועיות השירותים השונים ומגבה את הפרויקטים והפעילויות הרבים באמצעי מחקר והערכה שונים. מתוך כך מתחדדת ההבנה והידע המקצועי – "מה עובד" ואילו שירותים המוצעים על ידי מרכז משאבים אכן מקדמים חוסן והחלמה. 

משאבים יוצרת ומחזקת שותפויות בארץ ובעולם בתחום המחקרי וממצבת עצמה כגוף מחקרי מוביל, שותפויות אקדמאיות נוצרו בין היתר עם:

המכללה האקדמית תל-חי.

אוניברסיטת בן-גוריון, המרכז לחקר המוכנות והמענה למצבי חירום ואסון.

אוניברסיטת בן-גוריון, המחלקה לפסיכולוגיה וביוסטטיסטיקה.

אוניברסיטת מרטין-לותר- האלי-וויטנברג, המחלקה לפסיכולוגיה, החטיבה להערכה פסיכולוגית ופסיכולוגיה דיפרנציאלית.

אוניברסיטת רייכמן, בית ספר ברוך איבצ'ר לפסיכולוגיה.

כחלק משיתופי הפעולה, נפתח קול קורא ביחד עם המכללה האקדמית תל-חי, אליו הוגשו 5 פרויקטים.

יחידת המחקר וההערכה נכנסה לתנופת עשיה ומלווה באופן רוחבי את היחידות במשאבים ובמרכזי החוסן, זאת בעזרת עוזרי מחקר מהמכללה האקדמית תל-חי, אשר מלווים כעשרים פרויקטים ביניהם מעקב מחקרי קליני בטיפולי טראומה וחרדה הניתנים במרכז, פרויקטים של ליווי קהילות במרכזי החוסן ומחקרים בתחום המציאות הפנטסטית והמשחקיות.

במהלך השנה הנוכחית פורסמו חמישה מאמרים בכתבי עת מובילים, כמו גם פרק מקצועי בספר מקוון. בנוסף, מרכז משאבים השתתף בשלושה כנסים בינלאומיים מרכזיים וכנס ישראלי אחד. 

בין הפיתוחים הקליניים האחרונים ביחידה:

הרחבת המענה הטיפולי והנגשה אפליקטיבית  sequel care

פיתוח מענה טיפולי במעבדת דמיון (שיתוף פעולה עם חברת "אתנה")

שיתוף פעולה עם חברת "FLOATVR"- שימוש במשקפי VR במהלך טיפול רגשי 

הכשרות קליניות למטפלים/ות בגישות טיפול חדשות עם דגש על טיפול ממוקד. 

 

 

דר' דורי רובינשטיין, מנהל יחידת המחקר וההערכה.

"בימים ההם בזמן הזה"…

צוות משאבים הגדול והיקר

קודם כל אני חש צורך לומר לכולכם שאני גאה ומלא הערכה לכל אחת ואחד מכם.
לו רק יכולתי הייתי בא אישית ומודה לכל אחת ואחד מכם ויושב לשמוע את תעצומות הנפש והלב שאתם מעניקים לכל מי שנזקק לסיוע שלנו. כל הזמן ובכל מקום אני שומע שאתם קשובים, נוכחים, נענים ומקצועיים ויחד עם זאת שומרים על קו ברור של תמיכה ועידוד כוחות ותפקוד.

פסח הוא הזמן שבו מסורתית אנחנו מנקים – מנקים את החמץ המוחשי!
אבל הפסח הזה קורא לנו גם לזהות את החמץ שצברנו ב-7 חודשים של טבח, מלחמה, חטופות וחטופים,  פצועים וחיילים שנפלו ורבים רבים שעדין מפונים ומצויים באי ודאות.

אי אפשר להימנע מלהבחין בחמץ הזה שנצבר לצידנו ובתוכנו ולכן חשוב שנזהה אותו ונתאמץ להיפרד ממנו -אולי אף לגייס את מנהג הכיפור ולעשות "תשליך חמץ" כדי שנפנה מקום לכוחות ולעוצמה להם נזדקק בדרך הארוכה שעוד לפנינו. בואו נזכור "מכונית שהבטרייה שלה ריקה לא יכולה לנסוע" – אז עשו למען מילוי המצברים וקחו את הימים של פסח במיקוד ומודעות לכך.

פסח גם מלמד אותנו את חשיבות שילוב הזיכרון (גם אם הוא קשה) במסכת החיים למען עתיד טוב יותר.

משה רבנו בגאוניותנו, למרות שגדל כנסיך במצרים – בה זיכרון התבטא בפירמידות ואובליסקים, הבין שכדי שזיכרון יעמוד במבחן הזמן יש להפוך אותו לסיפור ואת הסיפור לכרוך בספר.

ואכן ספר הספרים, המלא בסיפורים מלאי השראה אך גם בסיפורי קושי וחורבן ליווה את עם ישראל באלפי שנות גלות ונדודים ונסך בהם תקווה ומשמעות. והציווי של משה "והיגדת לבנך" (ואני מוסיף ולביתך ולכולם) ליווה את עם ישראל בימי יגון, פרעות, שואות ופוגרומים.

אם נתבונן היטב בהגדה הרי שהיא נפתחת ב "והגדת" ומסתיימת בברכה "לשנה הבאה בירושלים".
איזו פנטזיה! בתוך גלות, בניכור בנכר, כשאיבדנו את שפתנו ואת ארצנו – לחלום…

אך בדיעבד אם אנו בוחנים את נס התקומה שלנו בעיני מודל התקווה של  סניידר (1994) ניתן בקלות לזהות שזו ממש "תכנית תקווה" ועימה הנס היחיד והמיוחד שלא התרחש לאף עם בהיסטוריה העולמית – נס השיבה.

באמירה "לשנה הבאה בירושלים הבנויה" שזורים כל מרכיבי מודל התקווה: יש יעד, יש דרך ויש את משאת הנפש להגשימה.

השילוב בין זיכרון, צער וכאב לתקווה, הוא בסיס ויסוד בשליחות ובמהות של משאבים.

איננו מפחדים לגעת בכאב, אבל איננו שוכחים שממשבר צומחים כשיש תקווה.

חג פסח שמח וכשר, חג אביב מעורר לחיים, וחג חירות פנימית ובתקווה גם חיצונית.

שלכם

מולי

חג שמח לכל משפחת משאבים!

דילוג לתוכן